O centrum

Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Sześć specjalistycznych jednostek, które wchodzą w jego skład, działa w trzech obszarach tematycznych:

 

CIT to odpowiedź na kluczowe wyzwania współczesnego świata, jakie stanowią ochrona bioróżnorodności, zrównoważona, ale i efektywna produkcja żywności, walka z postępującymi zmianami klimatu, a jednocześnie dostosowanie do tych, które już zaszły.

To wiedza, kadra ekspercka, a także nowoczesna infrastruktura do wspólnych przedsięwzięć nauki z przemysłem. Centrum postępu, w którym z twórczego fermentu wyłaniają się i trafiają na rynek konkretne rozwiązania, technologie, produkty.

Rozwój wiedzy na temat wpływu odżywiania na nasze samopoczucie i zdrowie, wydolność organizmu, odporność na schorzenia i długowieczność wymaga przyspieszenia wysiłków na rzecz przeniesienia jej z laboratoriów do codziennego życia konsumentów. To właśnie nasze zadanie – poprawić jakość żywności produkowanej i przetwarzanej na Dolnym Śląsku, a dzięki temu stan zdrowia i życia Dolnoślązaków.

CIT to nowoczesne laboratoria, unikatowa aparatura i badania nad żywnością o właściwościach profilaktycznych i terapeutycznych, suplementami diety, środkami żywieniowymi specjalnego przeznaczenia, nowymi typami roślin, wysokiej jakości paszami, alternatywnymi metodami farmakoterapii dla zwierząt. Szklarnia doświadczalna, linie do produkcji piwa i wina, wyrobu pieczywa i serów. Pracownia technologii gastronomicznej i obsług konsumenta, symulująca warunki restauracyjne, do szkolenia kucharzy, baristów i kelnerów. Prace badawczo-rozwojowe nad recepturami potraw i produktów dietetycznych oraz testy innowacyjnych półproduktów. Pracownia stanu odżywienia i badań wysiłkowych do kompleksowej oceny stanu odżywienia i sposobu żywienia pod kątem analiz biochemicznych, wydolności fizycznej i ogólnego stanu organizmu. Udoskonalanie metod produkcji, technologii pakowania i przechowywania żywności. Weryfikacja wyników badań laboratoryjnych w skali technicznej i półtechnicznej.



Pliki do pobrania

  • 3.99MB [ .pdf ]
    Data publikacji: 13-09-2024 09:24